JAGODZIANKA BUŁCZANKA -
2 szklanki czarnych jagód
1/2 czerstwej długiej bułki lub kawałek
czerstwego ciasta drożdżowego 2 łyżki margaryny lub masła 2 łyżki soku z cytryny 4 łyżki cukru mielony cynamon śmietana tłuszcz do nasmarowania tortownicy
Tłuszcz stopić. Bułkę pokroić w kostkę, polać stopionym tłuszczem i posypać cynamonem i 1 łyżką cukru, wymieszać. Jagody przebrać, wymieszać z sokiem z cytryny i resztą cukru. W natłuszczonej tortownicy ułożyć połowę bułki, jagody i przykryć resztą bułki. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200°C) na 15-20 minut. Gorącą zapiekankę polać śmietaną i natychmiast podawać. Zamiast czarnych jagód można także wykorzystać czarne porzeczki.


JAJA DRWALI, CZYLI ZAPIEKANKA PREZYDENCKA -
8 kromek chleba tostówego 8 jajek
8plasterków szynki lub wędzonego boczku 1-2 cebule
garść startego sera żółtego 2 łyżki oleju 4 łyżki śmietany
garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki, bazylia, szczypiorek) tłuszcz do natłuszczenia
Kromki chleba lekko obrumienić z obu stron w tosterze lub w ciepłym piekarniku. Ułożyć w natłuszczonej formie do zapiekania. Plasterki wędliny zeszklić na tłuszczu razem z posiekaną cebulą, ułożyć na kromkach chleba. Żółtka ubić ze śmietaną, pieprzem i szczyptą soli (jeśli boczek jest słony, z soli lepiej zrezygnować). Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z żółtkami. Grzanki zalać masą jajeczną i wstawić na kilka minut do nagrzanego piekarnika (200°C), piec do chwili, gdy jajka się zetną. Przed podaniem obficie posypać posiekaną zieleniną. To samodzielne danie nie wymaga żadnych dodatków.


JAJA Z ZASMAŻKˇ -

8 jajek
2 łyżki margaryny lub masła
1 szklanka śmietany
garść posiekanej zieleniny (natka
pietruszki, szczypiorek,
rzeżucha) sok z cytryny sól, pieprz przyprawa warzywna typu vegeta
Jajka ugotować na twardo, obrać i pokroić na cząstki (jak pomarańczę) lub w kostkę. Na małej patelni rozpuścić tłuszcz, dodać mąkę i wymieszać. Wlać śmietanę i podgrzewać, stale mieszając, na niewielkim ogniu, aż sos zgęstnieje. Doprawić do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny i szczyptą przyprawy. Włożyć jajka, wymieszać i posypać posiekaną zieleniną. Podawać z ziemniakami z wody.


JAJECZNIK REDŁOWSKI -
8 jajek
2 czerwone papryki 2 żółte papryki
4 średnie lub 2 duże pory (tylko białe części)
1 spora cebula
garść posiekanej zieleniny (szczypiorek,
natka pietruszki) 1/2 szklanki mleka
2 łyżki margaryny sól, pieprz
ewentualnie garść startego sera żółtego
Cebulę pokroić w kostkę. Papryki oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w makaronik. Pory dokładnie oczyścić i pokroić
w półkrążki. Cebulę, pory i paprykę zeszklić na tłuszczu, lekko ostudzić. Jajka ubić z mlekiem, solą i pieprzem, dodać uduszone jarzynki, wymieszać i wylać na patelnię. Można posypać tartym serem. Usmażyć na jasnozłoty kolor. Jeśli ktoś lubi wypieczone omlety, może wstawić usmażony omlet na kilka minut do nagrzanego piekarnika (200°C). Przed podaniem obficie posypać posiekaną zieleniną.


JAJECZNICA PO LĘBORSKU -
6 jajek
3/4 szklanki śmietanki kremów ki 1 szklanka mrożonego zielonego
groszku
4 kromki tostowego chleba 20 dag wędzonej ryby
garść posiekanej zieleniny (rzeżucha,
szczypiorek, natka pietruszki) 1 łyżka margaryny lub masła sól, pieprz
Jajka ubić ze śmietaną, doprawić do smaku. Groszek przelać wrzącą wodą, odsączyć i dodać do masy jajecznej. Usmażyć na maśle tradycyjną jajecznicę. Kromki chleba włożyć do ciepłego piekarnika na ruszt i lekko przyrumienić. Mieloną rybę oczyścić ze skóry i ości, rozdrobnić lub pokroić w paseczki. Na każdym talerzyku kłaść grzankę, przykryć 1/4 jajecznicy i posypać wędzoną rybą wymieszaną z posiekaną zieleniną.
Wersja z czosnkiem
Dla zwolenników czosnku zapewne będzie radosna możliwość natarcia tostowego chleba czosnkiem. Uzyskujemy wówczas grzanki czosnkowe jako dodatek do jajecznicy. Posiekany czosnek można też wrzucić do masy jajecznej.


JAJKA W POŚCIELI PO WYSZKOWSKO -
8 jajek
1 szklanka śmietany
1 łyżka mąki pszennej
sól
pieprz lub mielona papryka
garść posiekanej zieleniny (szczypiorek,
tymianek, estragon, oregano, natka
pietruszki)

Śmietanę ubić z mąką i połowę wylać na głęboką patelnię. Podgrzać na małym ogniu. Jajka opłukać i pojedynczo wybijać na spodeczek. Do gorącego sosu wlać po jednym cztery jajka, przykryć i gotować na małym ogniu do chwili, gdy białka się zetną. Doprawić do smaku. Posypać posiekaną zieleniną. Podobnie przygotować drugą porcję.


JAJECZNE KOTLETY BIAŁOLĘCKIE -
8 jajek
2 czerstwe kajzerki lub pół bagietki
garść posiekanej zieleniny (natka pietruszki, szczypiorek, tymianek, oregano, majeranek, bazylia)
1 cebula
sól, pieprz, mleko
tarta bulka, tłuszcz do smażenia
Bułki namoczyć w mleku, a gdy napęcz-nieją, odcisnąć. 7 jajek ugotować na twardo, obrać i drobniutko posiekać. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na łyżce tłuszczu. Bułkę wymieszać z cebulą, surowym jajkiem i posiekaną zieleniną. dodać posiekane jajka ugotowane na twardo, doprawić do smaku solą i pieprzem. Formować niewielkie kotlety, panierować w tartej bułce i smażyć z obu stron na złoty kolor. Podawać z ziemniakami puree.


JAJECZNA ZAPIEKANKA NADARZYŃSKA -
5 jajek
szklanka startego żółtego sera
qszklanka tartej bułki
3/4 szklanki mleka
garść posiekanej zieleniny (natka
pietruszki, szczypiorek, tymianek,
estragon, trybułka, oregano) tłuszcz do formy sól, pieprz
Żółtka ubić z mlekiem, tartym serem, tartą bułką i posiekaną zieleniną. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą żółtkową, doprawić do smaku. Przełożyć do natłuszczonej formy i wstawić do nagrzanego piekarnika na 30 minut. Podawać z pieczywem i pikantnym sosem, np. keczupem.


JAJECZNICA Z POMIDORAMI -
3-4 jajka
2 duże, mięsiste pomidory szczypta soli i pieprzu tłuszcz do smażenia
Jajka przed rozbiciem umyć pod bieżącą wodą. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, pokroić w drobną kostkę. Jajka roztrzepać widelcem w misce i wylać na patelnię na rozgrzany tłuszcz. Smażyć pół minuty i wrzucić pomidory. Dusić kilka minut, aż pomidory zmiękną. Doprawić solą i pieprzem do smaku.


JAJECZNICA PUSZYSTA -
3-4 jajka 2-3 łyżki śmietany szczypta sołi i pieprzu tłuszcz do smażenia
Jajka przed rozbiciem umyć pod bieżącą wodą. Rozbić do miski, dodać śmietanę, roztrzepać widelcem, doprawić do smaku.
Smażyć na średnim ogniu, mieszając, aby nie zrobił się placek.


JAJECZNICA PUSZYSTA Z SEREM -
3-4 jajka
2-3 łyżki śmietany
3 łyżki startego żółtego sera ostrego
szczypta soli i pieprzu
tłuszcz do smażenia
Jajka przed rozbiciem umyć pod bieżącą wodą. Rozbić do miski, dodać śmietanę, starty na tarce o małych otworach ser żółty. Roztrzepać widelcem, doprawić do smaku. Smażyć na średnim ogniu, mieszając, aby nie zrobił się placek.


JAJECZNICA Z MIĘSEM -
3-4 jajka
1 kotlet mielony
1 cebula
szczypta soli i pieprzu
tłuszcz do smażenia
Jajka przed rozbiciem umyć pod bieżącą wodą. Kotlet mielony pokroić w drobną kostkę. Cebulę obrać i zeszklić na tłuszczu. Jajka roztrzepać widelcem w misce i wylać na patelnię na rozgrzany tłuszcz z cebulką. Wrzucić pokrojony kotlet. Smażyć, aż do pełnego ścięcia się jajka. Można podawać z keczupem.


JAJECZNICA W KROPKI -
3-4 jajka
2 duże, mięsiste pomidory
4 łyżki zielonego groszku konserwowego
szczypta soli i pieprzu tłuszcz do smażenia
Jajka przed rozbiciem umyć pod bieżącą wodą. Pomidory sparzyć wrzątkiem obrać ze skórki, pokroić w drobną kostkę. Jajka roztrzepać widelcem w misce i wylać na patelnię na rozgrzany tłuszcz. Smażyć pół minuty i wrzucić pomidory oraz zielony groszek. Dusić kilka minut, aż pomidory zmiękną. Doprawić solą i pieprzem do smaku.


JAJECZNICA ZAKOPIAŃSKA -
6 jajek
10 dag oscypka
2-3 czerstwe bułki (kajzerki łub grahamki) 1/4 szklanki mleka lub śmietanki masło łub margaryna sól, pieprz lub mielona pikantna papryka garść posiekanej zieleniny (szczypiorek, natka pietruszki)
Bułki pokroić w drobną kostkę, obrumie-nić na maśle. Jajka ubić z mlekiem, tartym oscypkiem, pieprzem i ewentualnie solą (jeśli oscypek nie jest bardzo słony), wylać na grzanki i smażyć na niewielkim ogniu, stale mieszając, dopóki jajka się nie zetną. Podawać jajecznicę obficie posypaną posiekaną zieleniną.


JAJKA PO GRUZIŃSKU -
75 dag pomidorów lub puszka pomidorów
w zalewie 8 jajek 3 cebule
2-3 ząbki czosnku 2-3 strąki papryki mielona ostra papryka, sól
garść posiekanej zieleniny (bazylia, natka
pietruszki, koperek) oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy
Czosnek zmiażdżyć lub drobniutko posiekać. Pomidory sparzyć wrzątkiem, następnie zanurzyć w zimnej wodzie i obrać ze skórki. Pokroić na małe kawałki. (Pomidory z zalewy odsączyć i rozgnieść widelcem). Cebulę drobno posiekać i zeszklić na tłuszczu. Papryki oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w pase-czki, dodać do cebuli razem z pomidorami i dusić do czasu, gdy masa zgęstnieje. Doprawić do smaku solą, mieloną papryką i czosnkiem. Jajka ubić jak na omlet z łyżeczką wody, solą i mieloną papryką. Masę jajeczną wylać na uduszone jarzynki i smażyć pod przykryciem na małym ogniu, dopóki jajka się nie zetną. Przed podaniem obficie posypać posiekaną zieleniną.


JAJKA NA TWARDO Z KAWIOREM -
3-4 jajka
2 łyżki dowolnego kawioru
3-4 liście sałaty
Jajka włożyć do lekko osolonej, zimnej wody (wtedy nie pękną), gotować trzy minuty od momentu, kiedy woda zawrze. Ugotowane jajka studzić pod zimną, bieżącą wodą, obierać i kroić na połówki. Układać na liściu sałaty i dekorować łyżeczką kawioru.
PLACKI BŁYSKAWICZNE
6 jajek
1 duża cebula
1/2 szklanki mąki (może być z pełnego
przemiału) 20 dag startego sera żółtego (najlepiej
parmezanu, oscypka lub kaszkawalu) 1 łyżeczka proszku do pieczenia tłuszcz do smażenia (najlepiej margaryna
lub oliwa) sól, pieprz lub mielona pikantna papryka
Cebulę zetrzeć na tarce jarzynowej. Jajka ubić z solą i pieprzem jak na omlet, dodać przesianą razem z proszkiem mąkę, utartą cebulę i ser, wyrobić na jednolitą masę (najlepiej mikserem). Odstawić na pół godziny, a następnie formować łyżką niewielkie placuszki i smażyć na tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Podawać z keczupem lub sosem grzybowym.


JABŁECZNIK ELBLˇSKI -
1 kg jabłek
50 dag mąki pszennej
1 torebka waniliowego proszku do
pieczenia 15 dag cukru pudru sok i skórka otarta z 1 cytryny kilka suszonych moreli 3-5 łyżek brandy cynamon tarta bułka tłuszcz do nasmarowania formy
Morele dokładnie umyć i pokroić w cienkie paseczki. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami, skropić sokiem z cytryny i brandy, dobrze wymieszać, posypać cukrem i odstawić na 30 minut. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i cynamonem, dodać skórkę z cytryny, morele i jabłka, wszystko dobrze wymieszać. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy i wstawić do nagrzanego piekarnika (200°C) na ok. 60 minut.


JÓZEFINKA -
20 dag margaryny 25 dag cukru
4 jajka
10 dag drobniutko posiekanych lub zmielonych orzechów włoskich, arachidowych albo wiórków kokosowych (te nie wymagają rozdrabniania)
7 1/2 dag mąki pszennej
7 1/2 dag mąki ziemniaczanej
1 torebka proszku do pieczenia
5 dag rodzynek
12 1/2 dag cukru pudru
3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
sól
tłuszcz i tarta bułka do formy
Oba rodzaje mąki przesiać z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Jajka utrzeć z cukrem do białości, następnie po łyżce dodawać tłuszcz, mąkę i rozdrobnione orzechy. Na koniec dodać rodzynki i dobrze wymieszać. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką keksowej formy, wstawić do nagrzanego piekarnika (200 °C) na około 60 minut. Ostu-
dzić. Cukier puder wymieszać z kawą i ucierać, dodając po jednej 3-4 łyżki wody tak, aby powstał dość gęsty lukier. Posmarować placek.


JAŁOWCÓWKA MYŚLIWSKA -
25 dag jagód jałowca
suszona skórka skrojona z 1/2 cytryny
10 dag cukru
1 ł wódki czystej (45%)
0,1 l spirytusu (90%)
0,1 l przegotowanej źródlanej wody
Jagody jałowca potłuc w moździerzu lub zawinąć w czystą szmatkę i potłuc młotkiem), wsypać do czystego gąsiorka. Dodać skórkę z cytryny, zalać wódką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 tydzień. Z cukru i wody przygotować syrop i do jeszcze ciepłego dodać spirytus. Wymieszać. Wódkę znad jałowca przefiltrować przez papierowy filtr do kawy, dodać do syropu i wymieszać. Odstawić na 24 godziny, a następnie rozlać do butelek. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej przez pół roku.


JAJKA NIESPODZIEWAJKI -
12 wydmuszek
2-3 torebki galaretek o różnym smaku i kolorze (np. kiwi, wiśniowa i cytrynowa)
Wydmuszki ostrożnie wypłukać zimną wodą (najlepiej do tego celu wykorzystać strzykawkę). W każdej wydmuszce jeden otwór zakleić plastrem i ustawić w pojemniku do jaj otworem do dołu. Galaretki przygotować według przepisu (każdą oddzielnie), ostudzić. Ostrożnie napełniać wydmuszki galaretką (tu także najlepiej sprawdza się strzykawka o pojemności 20 cm). Odstawić w chłodne miejsce do zupełnego zastygnięcia. Wydmuszki włożyć na chwilę do gorącej wody i delikatnie obrać ze skorupek. Zamiast galaretek można wykorzystać polewę czekoladową.



Strony:   1  2